Najvyšší súd SR odmieta neobjektívne informovanie o práci sudcov

Najvyšší súd SR odmieta neobjektívne informovanie o práci sudcov26.09.2011 -

Najvyšší súd Slovenskej republiky považuje za neobjektívne a klamlivé informovanie o možnosti práce sudcov v domácom prostredí. Vníma tieto iniciatívy ako vytváranie priestoru rezortu spravodlivosti na zrušenie tohto inštitútu. Hoci 97 percent sudcov využíva tento inštitút, v praxi to však neznamená, že sú všetci doma.
 

       Štefan Harabin od nástupu do funkcie predsedu NS SR rozhodol meritórne v 12 náročných trestných prípadoch. Ide o prípady organizovaného zločinu napríklad kyselinári, nájomní vrahovia, kde potvrdil spoločne zo svojím senátom definitívne tresty doživotia pre viacerých odsúdených. Ide o mimoriadne náročné prípady a rozsiahle spisy.
 

       Už za prvý rok vo funkcii predsedu Harabin rozhodol meritórne viac trestných káuz ako jeho predchodca Milan Karabín za celé päťročné funkčné obdobie.

       Harabin pojednáva napriek tomu, že ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská navrhovala zakázať zákonom predsedom súdov, aby pojednávali. Doposiaľ prácu v domácom prostredí nevyužil ani raz.
 

       Napriek tomu organizovane sú niektorým novinárom podsúvané rovnaké otázky s cieľom škandalizovať túto žiadosť. Napríklad sudca Gavalec má tiež schválenú prácu na doma a počas pracovnej doby sa pritom venuje mimovládnym organizáciám a súkromným mediálnym aktivitám.
 

       Je to však v rozpore s filozofiou ministerky spravodlivosti, ktorá chcela zakázať pojednávať predsedom súdov.
___________________________________________________________________

NAJVYŠŠÍ SÚD SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Župné nám. 13, 814 90 Bratislava

Od: Kancelária predsedu Najvyššieho súdu SR

Pre: mediálny okruh

Bratislava, 23. septembra 2011