Skočiť na obsah

NAKA vylúčila manipuláciu pri prideľovaní spisov na Najvyššom súde

logo NS SR Zobraziť fotogalériu

Bratislava, 14.8.2019 – Národná kriminálna agentúra uzavrela prípad vyšetrovania možnej manipulácie pri prideľovaní spisov na Najvyššom súde. Trestné stíhanie, ktoré bolo začaté vo veci neoprávneného zásahu do počítačového systému, ako aj prijímania úplatku, NAKA zastavila.

Národná kriminálna agentúra prijala začiatkom roka 2018 viaceré trestné oznámenia, ktoré poukazovali na možnú manipuláciu prideľovania spisov na Najvyššom súde. Trestné stíhanie v tejto veci NAKA začala 28. 3. 2018, a to aj na podnet predsedníčky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej. Tá, na základe informácií tretej osoby, ktoré smerovali k podozreniu na manipuláciu pri prideľovaní spisov, ovplyvňované konkrétnym sudcom Najvyššieho súdu, podala v marci 2018 podnet na začatie trestného stíhania. Prípad NAKA uzavrela 10. 7. 2019. „Závery vyšetrovania vnímam mimoriadne pozitívne, akýkoľvek iný výsledok bol pre mňa nepredstaviteľný a bol by tvrdou ranou pre celú justíciu. K možným podozreniam sme však na súde pristúpili s absolútnou zodpovednosťou. Národnej kriminálnej agentúre sme poskytli maximálnu súčinnosť, a to aj vo forme veľkého objemu podrobných dát z informačného systému“, vysvetľuje predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová. Definitívne sa tak nepotvrdili informácie, ktoré boli v tejto súvislosti medializované v apríli tohto roka.

NAKA zároveň vylúčila manipuláciu pri prideľovaní konkrétnych spisov, na ktoré nedávno verejne poukazovalo občianske združenie Aliancia Fair-play. Nepotvrdili sa tak ani výsledky previerky Ministerstva spravodlivosti SR, ktoré na podnet programovej riaditeľky občianskeho združenia Zuzany Wienk preverovalo prostredníctvom informačných systémov zákonnosť pridelenia vecí senátom Najvyššieho súdu. „V tejto veci sme mali od začiatku istotu, že senáty boli určené zákonným spôsobom. Všetky spisové značky, na ktoré Aliancia Fair-play poukazovala, sme preverili tak, že sme fyzicky nazreli do jednotlivých spisov a súdnych registrov, čo je jediný spôsob, ako mať absolútnu istotu, ako bol senát pridelený“, dodáva predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová.

Skočiť na navigáciu