Vyjadrenie predsedu NS SR k príplatkom sudcov

Vyjadrenie predsedu NS SR k príplatkom sudcov18.02.2013 - Vzhľadom na skutočnosť, že viaceré médiá napríklad - Slovenský rozhlas, televízie RTVS a JOJ zaujal dnešný článok v Hospodárskych novinách „Sudcovia Najvyššieho súdu chcú extra platy“, ktorý obsahuje viacero poloprávd,  predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin vydáva nasledovné stanovisko:
 
       Iniciátorom, a ani autorom  tejto aktivity na zvýšenie platov  nie je predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin a ani „sudcovia okolo neho“, ako to tvrdí denník Hospodárske noviny. Nemá nič spoločné s predmetnou akciou.  Rovnako nejde o oficiálne stanovisko NS SR.  O zámere tejto akcie, krátko po jej vzniku, informovala na porade predsedov kolégií predsedníčka správneho kolégia NS SR JUDr. Ida Hanzelová.

       „Uvedomujem si, že je kríza, ktorú síce nespôsobili sudcovia a ani bežní občania, preto som zástancom názoru, minimálne zmrazenia predmetného príplatku a znížiť i ostatné výdavky a  náklady s tým spojené. Nemám problém s tým aby bol príplatok úplne zrušený,“ vysvetlil predseda NS SR Harabin.

       Rešpektujem názor sudcov, Sudcovskej rady pri Najvyššom súde  SR a právo sudcov sa vyjadriť v pléne. Táto vec úzko súvisí s antidiskriminačnými žalobami, opakujem, že najspravodlivejším a najčestnejším riešením je, aby sudcovia, ktorí poberali tento antidiskriminačný príplatok, ho čestne a transparentne od samého začiatku vrátili štátu a tieto milióny by sa následne použili napríklad pre zapisovateľky a zdravotníctvo.

play  zvukový záznam (118kB)