Skočiť na obsah

12. Konferencia predsedov najvyšších súdov strednej a východnej Európy

fot1 Zobraziť fotogalériu

Bratislava, 16. mája 2022 – Vedenie Najvyššieho súdu sa zúčastnilo na Konferencii predsedov najvyšších súdov strednej a východnej Európy, ktorá každoročne predstavuje najvýznamnejšie justičné fórum v regióne. Tento rok sa koná v Prahe v čase od 15. do 18 mája.
 
Konferencia je rozdelená do šiestich odborných panelov, pričom predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta moderuje jeho tretiu časť – Úloha a zodpovednosť predsedu Najvyššieho súdu.
V tejto sekcii sa sudcovia venovali špeciálne úlohe lídra súdu. Keďže výkon funkcie predsedu súdu kladie zvýšené nároky najmä na manažérske a organizačné schopnosti, predsedovia súdov spoločne diskutovali o rozdielnej povahe práce pri nástupe do tejto funkcie, pozreli sa tiež na spôsob chodu najvyšších súdov v jednotlivých krajinách a na výzvy, ktoré z neho plynú. 

Ďalšími diskusnými témami konferencie sú súdy na Ukrajine, prístup k spravodlivosti, alternatívne metódy riešenia sporov, ale tiež komunikácia súdov smerom k verejnosti či súdna etika a disciplinárne konania. 

Skočiť na navigáciu