Skočiť na obsah

Ján Šikuta: Na kvalite ochrany práv musíme nepretržite pracovať

pojednávačka (2) Zobraziť fotogalériu

Bratislava, 30. mája 2023 - Na kvalite ochrany práv musíme pracovať nepretržite. Povedal to dnes predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta na stretnutí s generálnou tajomníčkou Rady Európy Marijou Pejčinović Burić. Na pôde Najvyššieho súdu diskutovali o dôležitosti ochrany práv v kontexte európskej judikatúry, ako aj vojnového konfliktu na Ukrajine.

Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta v súvislosti s poskytovaním kvalitnej ochrany práv vyzdvihol význam európskej judikatúry. Aj preto považuje za dôležitý krok zriadenie oddelenia dokumentácie, analytiky a komparatistiky na Najvyššom súde. Myšlienka jeho vzniku je úzko spojená práve s predsedom Jánom Šikutom, ktorý využíval prácu analytických jednotiek počas svojho pôsobenia na Európskom súde pre ľudské práva. Ján Šikuta je presvedčený, že silná analytická jednotka môže výrazne prispieť ku kvalite rozhodnutí Najvyššieho súdu. Jednotka vytvára rešerše a prekladá potrebnú judikatúru, čím oboznamuje sudcov s aktuálnou rozhodovacou činnosťou ESĽP a Súdneho dvora EÚ. Prispieva tak k zjednoteniu rozhodovacej činnosti, zabezpečuje predvídateľnosť rozhodovania čím dochádza k znižovaniu súdivosti a skracovaniu dĺžky súdneho konania.

Na nevyhnutnosti dodržiavania ochrany práv sa Ján Šikuta a Marijoa Pejčinović Burić zhodli aj pri téme vojnového konfliktu na Ukrajine. Marijoa Pejčinović Burić predsedu informovala o ambícii zriadenia registra vojnových zločinov a škôd na Ukrajine. Táto myšlienka bola prezentovaná na nedávnom summite Rady Európy v Reykjavíku. Ak sa ideu podarí zrealizovať, bude, podľa slov Marije Pejčinović Burić, RE prvou medzinárodnou organizáciou s konkrétnym príspevkom do sekvencie vyvodenia zodpovednosti.

Skočiť na navigáciu