Skočiť na obsah

8. Konferencia predsedov najvyšších súdov strednej a východnej Európy

DS_3117 Zobraziť fotogalériu

V dňoch 27. až 29. mája 2018 sa v litovskom Vilniuse uskutočnila v poradí ôsma Konferencia predsedov najvyšších súdov strednej a východnej Európy. Konferencie sa zúčastnilo až 20 delegácií, čo je historicky najvyšší počet. Konferenciu organizoval Najvyšší súd Litvy a na pozvanie jeho predsedu Rimvydasa Norkusa sa jej zúčastnila aj delegácia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky pod vedením jeho predsedníčky Daniely Švecovej.

Počas dvoch rokovacích dní hovorili účastníci konferencie celkovo na šesť rokovacích tém: „Zvyšovanie kvality správy najvyšších súdov (systém riadenia prípadov, znižovanie nápadu, špecializácia a pod.)“, „Filtračné mechanizmy v dovolacom konaní“, „Modelový kódex sudcovského správania“, „Vzťahy súdnictva s ostatnými zložkami štátnej moci a aktuálne otázky nezávislosti súdnictva“, „Prijatie a implementácia rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva v národných právnych systémoch“ a „Médiá v pojednávacích miestnostiach a vzťahy medzi súdmi a médiami“. Predsedníčka Najvyššieho súdu Slovenskej republiky predniesla svoj príspevok na tému Prijatia a implementácie rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva v národných právnych systémoch. Vyzdvihla pritom skutočnosť, že od nadobudnutia účinnosti Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd bolo na výkon rozhodnutia proti Slovenskej republike odovzdaných približne 500 vecí, z toho 93% bolo uzatvorených uznesením o ukončení dohľadu zo strany Výboru ministrov Rady Európy (v dôsledku uspokojivého výkonu rozhodnutia). Poukázala tiež na členstvo Najvyššieho súdu Slovenskej republiky v Súdnej sieti Európskeho súdu pre ľudské práva a na záslužnú činnosť v oblasti monitoringu judikatúry tohto európskeho súdu, ktorú pravidelne uskutočňuje Odbor dokumentácie, analytiky a komparatistiky najvyššieho súdu.

Konferencia predsedov najvyšších súdov strednej a východnej Európy je podujatie každoročne organizované pod záštitou CEELI Inštitútu. CEELI Inštitút je nevládna nezisková organizácia zameraná na poskytovanie odbornej prípravy, výmen a vzdelávania odborníkov na právo, so zameraním na presadzovanie právneho štátu a ľudských práv, podporu demokratických inštitúcií a mechanizmov, boj proti korupcii a pomoc pri budovaní voľnej trhovej ekonomiky. CEELI Inštitút vznikol preto, aby reagoval na neustále sa meniace potreby právnej podpory štátov bývalého východného bloku, čerpajúc pritom aj z americkej právnej skúsenosti a tradície. Konferencia vznikla v roku 2007 a pravidelne sa jej zúčastňujú aj americkí sudcovia John Walker, sudca Druhého obvodného odvolacieho súdu, či emeritný sudca Clifford Wallace. Budúci rok bude konferenciu organizovať predsedníčka Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.

referát komunikácie s verejnosťou

Skočiť na navigáciu