Skočiť na obsah

Gabriel Šípoš: Dobré rozhodnutia sa odvíjajú od výberu dobrých sudcov

TIS Zobraziť fotogalériu

Bratislava, 27.08.2020 – Uviedol to riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš na dnešnom prvom stretnutí s predsedom Najvyššieho súdu Jánom Šikutom a vedúcou Kancelárie Najvyššieho súdu Zuzanou Flakovou. Na rokovaní sa za Transparency International zúčastnili aj projektový koordinátor Ľuboš Kostelanský a senior právnik Ján Ivančík.

Zástupcovia TIS na stretnutí pripomenuli, že až 88 % občanov si myslí, že slovenské súdy sú skorumpované a slovenskú justíciu považuje za nezávislú iba menej ako 30% občanov. Preto dlhodobo sledujú pomery na slovenských súdoch a prokuratúre. V tejto súvislosti venovali pozornosť najmä výberu sudcov na Najvyšší súd. Ján Šikuta zdôraznil, že morálne kvality uchádzačov o post sudcu Najvyššieho súdu sú prinajmenšom rovnako dôležité ako ich prax a profesijné znalosti.

Ďalšou témou, ktorá na stretnutí odznela, bola pripomienka zo strany TIS, že prístup občana k rozsudkom a rozhodnutiam súdov nie je uspokojivý. Zuzana Flaková v tejto súvislosti informovala o pripravovanom informačnom systéme Kancelárie Najvyššieho súdu, ktorý sa momentálne na súde vytvára za podpory Európskej únie.

Hostia z Transparency International na záver uviedli, že ako zástupcovia verejnosti by uvítali zverejňovanie analytických hodnotení činnosti Najvyššieho súdu. Ján Šikuta ocenil ich zámer a navrhol samostatné stretnutie. Na ňom TIS bližšie oboznámi vedenie súdu s iniciatívou, z ktorej vychádza ich požiadavka odpočtu činnosti Najvyššieho i ostatných súdov voči verejnosti.

Skočiť na navigáciu