Skočiť na obsah

Ján Šikuta: Len spoločným úsilím a spoluprácou sa nám podarí vrátiť justícii dôveru

58071 Zobraziť fotogalériu

Bratislava, 14. júna 2021 – Predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta sa prihovoril zúčastneným na Konferencii advokátov 2021. Vo svojom príhovore vyzdvihol najmä dôležitosť spolupráce profesií, medzi sudcami a advokátmi, ktorá významne dopomôže k prinavráteniu dôvery ľudí v justíciu. Na konferencii vystúpili tiež predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, rektor Univerzity Komenského Marek Števček a predsedníčka Rady advokátskych komôr Európy CCBE Margarete von Galen. Podujatie zorganizovala Slovenská advokátka komora (SAK) za osobnej účasti pozvaných hostí, ako aj čiastočne v online forme.

Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta vo svojom príhovore zdôraznil, že všadeprítomná spolupráca a komunikácia povolaní sudca a advokát je nanajvýš žiadúca najmä pri výklade práva. „Aj Vaše právne názory rozvíjajú a obohacujú rozhodovaciu činnosť. Prelínanie profesií a udržiavanie spolupráce medzi nami potvrdzuje napríklad účasť sudcov Najvyššieho súdu v skúšobných komisiách pri advokátskych skúškach či lektorská činnosť sudcov zameraná na vzdelávanie advokátov a advokátskych koncipientov,“ povedal pozvaným.

Predseda NS SR však svojimi slovami potvrdil tiež jeden zo svojich kľúčových cieľov, ktorým je zvýšenie dôveryhodnosti v justíciu. Vrátiť súdnictvu dôveru totiž nie je možné bez spolupráce všetkých kompetentných, medzi ktorých patria aj advokáti. Nepriaznivé hodnoty dôvery verejnosti v justíciu sa oboch povolaní výrazne dotýkajú, pričom zvrátiť tento stav bez spolupráce podľa neho nie je možné.

Preto Vás ako kolegov právnikov žiadam, aby sme všetky zásady práva uplatňovali v záujme vyššieho cieľa a vytiahli nielen čísla v tabuľke dôveryhodnosti vyššie, ale aby sme s hrdosťou vykonávali svoje životné poslanie s vedomím, že sme spravili maximum pre lepšiu budúcnosť,“ uzavrel predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta.

Zobraziť fotogalériu

Skočiť na navigáciu