Skočiť na obsah

Konferencia Partnerstvo, participácia a právny štát k Týždňu otvoreného vládnutia

diskusia Stara trznica Zobraziť fotogalériu

Bratislava, 24.09.2020 - „Právna istota a predvídateľnosť v prostredí justície znamená, že občan vie dopredu s vysokou pravdepodobnosťou odhadnúť, či má šancu v súdnom spore uspieť. To bude reálne vtedy, keď súdy budú v obdobných veciach vydávať rovnaké rozhodnutia,“ uviedol predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta počas online diskusie na tému Slovensko a princípy právneho štátu a dodal: „toto bol jeden z mojich cieľov pri nástupe do funkcie, pretože tu zohráva veľkú rolu Najvyšší súd, ktorého jednou z hlavných úloh je dohliadať na zjednocovaciu súdnu prax a vydávať rozhodnutia záväzné pre všetky súdy na Slovensku, a zároveň dostupné pre občana“.

Na diskusii sa zúčastnili podpredsedníčka Európskej komisie, komisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová, ktorá diskutovala online, ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková, predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta, poslanec Európskeho parlamentu Michal Šimečka, bývalá predsedníčka vlády SR Iveta Radičová a advokátka spolupracujúca s Via Iuris Eva Kováčechová. Moderátorom bol Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Diskusia Slovensko a princípy právneho štátu bola súčasťou celodennej online konferencie Partnerstvo, participácia a právny štát v priestoroch Starej tržnice v Bratislave. V rámci podujatia Týždeň otvoreného vládnutia 2020 ju zorganizovala Iniciatíva pre otvorené vládnutie. Kvôli pandemickým opatreniam sa podujatie, plánované pôvodne na tri dni, uskutočnilo v jednom dni pred obmedzeným počtom divákov, celé však bolo prenášané online.

Celú konferenciu si môžete prehrať tu:

Skočiť na navigáciu