Skočiť na obsah

Najvyšší súd SR na medzinárodnom podujatí o obchodnej arbitráži s dôrazom na judikatúru všeobecných súdov

Tento týždeň sa podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR Andrea Moravčíková zúčastnila odborného fóra, organizačne zastrešeného Slovenskou advokátskou komorou (SAK) a Rozhodcovským súdom Slovenskej advokátskej komory v spolupráci s Vienna International Arbitral Centre of the Austrian Federal Economic Chamber (VIAC).

sak_4 Zobraziť fotogalériu
Ťažiskovou témou podujatia bola otázka štandardov súdneho prieskumu v kontexte arbitráže s akcentom na prieniky a rozdielnosti v slovenskom a rakúskom prístupe k inštitútu arbitráže. Súčasťou diskusného panelu boli spolu s podpredsedníčkou Najvyššieho súdu SR Andreou Moravčíkovou aj ďalší hostia podujatia - Erich Schwarzenbacher za rakúsky najvyšší súd, prezident VIAC Nikolaus Pitkowitz a za SAK Ľudovít Mičinský.

Andrea Moravčíková vo svojom príspevku poukázala na dôležitosť správneho nastavenia arbitráže v slovenskom právnom prostredí, ktoré je nevyhnutné pre dôveru verejnosti v daný inštitút. Za rovnako podstatné je podľa podpredsedníčky Najvyššieho súdu SR tiež nachádzanie správnej vyváženosti medzi autonómnosťou arbitráže a kontrolným mechanizmom zo strany všeobecných súdov.

Najvyšší súd SR víta tento typ odborných debát na cezhraničnom základe, najmä pokiaľ ide o výmenu skúseností a pohľadov na tak efektívny a praktický právny inštitút akým je arbitráž. 
Skočiť na navigáciu