Skočiť na obsah

Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta sa spolu s podpredsedníčkou Andreou Moravčíkovou zúčastnili prijatia predsedom Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu

WhatsApp Image 2022-09-26 at 16.25.32 Zobraziť fotogalériu

Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta sa spolu s podpredsedníčkou Andreou Moravčíkovou zúčastnili prijatia predsedom Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu v dňoch 22. až 23. septembra.

V rámci programu sa sudcovia stretli s predsedom Súdneho dvora EÚ Koenom Lenaertsom, podpredsedom Súdneho dvora EÚ Larsom Bay Larsenom a  prvým generálnym advokátom Maciejom Szpunarom. Stretli sa tiež so slovenskými sudcami Súdneho dvora EÚ a Všeobecného súdu EÚ Miroslavom Gavalcom, Jurajom Schwarczom a  Beatrix Ricziovou, ako aj s podpredsedom Všeobecného súdu EÚ Savvasom Papasavvasom.

Spoločne rokovali o najnovšom vývoji európskeho práva, o kompetenciách Súdneho dvora EÚ a o vzájomnej spolupráci národných súdov so Súdnym dvorom EÚ, predovšetkým v oblasti predkladania otázok vo vzťahu k interpretácii európskeho práva. 

Na stretnutí diskutovali aj o možnosti využitia umelej inteligencie v oblasti justičných informačných systémov. V rámci nej bola Najvyššiemu súdu ponúknutá možnosť vyslania zamestnancov analytického centra na zaškolenie sa v oblasti najnovších postupov používaných Súdnym dvorom, čo by prispelo k spružneniu rozhodovacej činnosti Najvyššieho súdu. 
 

Skočiť na navigáciu