Skočiť na obsah

Prezidentka Čaputová vymenovala za sudcu Ústavného súdu SR Roberta Šorla

uvodna_mala Zobraziť fotogalériu

Bratislava, 30.09.2020 - Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Prezidentskom paláci slávnostne vymenovala Roberta Šorla za sudcu Ústavného súdu. V príhovore prezidentka vyzdvihla fakt, že Ústavný súd môže opäť pracovať v plnom zložení a ocenila, že Roberta Šorla v Národnej rade volila koalícia i opozícia.

„Verím, že takýto priebeh výberu kandidátov na uvoľnené sudcovské posty sa stane na Slovensku tradíciou, aby samotný proces výberu a voľby garantoval všetkým uchádzačom nielen rovnaké podmienky a prístup k významnej sudcovskej funkcii, ale aj dôstojný priebeh tohto procesu,“ uviedla prezidentka. Prejavila tiež očakávanie, že ako Robert Šorl, tak všetci ústavní sudcovia budú svoje rozhodnutia prijímať nezávisle, podľa najlepšieho vedomia a svedomia, s pocitom zodpovednosti voči republike a jej občanom a zaželala im, aby do dejín ústavného súdnictva vstúpili ako príkladní obrancovia ústavy a ústavnosti.

Na menovaní sa zúčastnili aj predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan, podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga, predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta, predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Milan Vetrák a štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti Michal Luciak.

Robert Šorl nastupuje na Ústavný súd po odchode Mojmíra Mamojku. Doteraz zastával pozíciou predsedu Okresného súdu Prievidza.

Fotografie zo slávnostného vymenovania sudcu Ústavného súdu prezidentkou republiky môžete nájsť tu:

Skočiť na navigáciu