Skočiť na obsah

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala dvanásť nových sudcov a sudkýň

malá Zobraziť fotogalériu

Bratislava, 01.10.2020 - Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Prezidentskom paláci slávnostne vymenovala dvanásť sudcov a sudkýň bez časového obmedzenia. V príhovore novým sudcom a sudkyniam zaželala úspech a zdôraznila očakávanie, že svoju funkciu budú nielen vykonávať nezávisle a nezávislosť vnímať ako ústavné právo občanov, ale že ani počas rokov svojho pôsobenia nestratia úctu k zmyslu a étosu svojho povolania.

Ďalej pripomenula, že hoci sami nezavinili stav, že súdnictvu nedôveruje až 80 percent občanov, očista justície je aj v ich rukách: „Nesmie sa nám zopakovať situácia, aby ľudia, ktorí majú byť stelesnením výkonu spravodlivosti, slúžili iným záujmom. A očakávame aj, že hodnoty a pravidlá, ktoré už dnes stelesňujete ako sudcovia, budete rešpektovať a dodržiavať aj ako súkromné osoby. Aby váš súkromný život nemohol spochybňovať vašu prácu ako verejných činiteľov. Osobná integrita je základ, na ktorom stojí celé vaše budúce pôsobenie, " uviedla a dodala, že aktuálnu situáciu súdnictva nespomenula preto, aby ich odradila, ale naopak, aby ju brali ako ďalšiu výzvu vo svojom profesionálnom aj osobnom živote. „Želám vám pevné zdravie, veľa síl a odvahy, aby váš prínos slovenskej justícii bol čerstvý a svieži, pretože práve taký naše súdnictvo potrebuje,“ zaželala sudcom na záver.

Na menovaní sa zúčastnili aj predseda Súdnej rady Ján Mazák, predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta, predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Milan Vetrák a štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti Michal Luciak.


Fotografie zo slávnostného vymenovania sudcov prezidentkou republiky môžete nájsť tu:
 

Skočiť na navigáciu