Skočiť na obsah

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala osem sudcov a sudkýň bez časového obmedzenia

foto menovanie_1a Zobraziť fotogalériu

Bratislava, 25.08.2020 - Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Prezidentskom paláci slávnostne vymenovala osem sudcov a sudkýň bez časového obmedzenia. V príhovore novým sudcom a sudkyniam zaželala úspech a uviedla, že povolanie sudcu je mimoriadne náročné, no spoločensky nenahraditeľné. „Ústava Slovenskej republiky hovorí, že sudcovia sú pri výkone svojich funkcií nezávislí. Sudcovská nezávislosť však nie je privilégium či výsada sudcov. Je to ústavné právo našich občanov, ktorí od Vás budú očakávať spravodlivosť“, uviedla prezidentka.

Na menovaní sa zúčastnili aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, predseda Súdnej rady Ján Mazák, predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta a predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Milan Vetrák.

Ján Šikuta v odpovedi na otázky médií vyjadril presvedčenie, že novozvolení sudcovia svojou prácou prispejú k očiste justície, k prinavráteniu jej mena a postavenia a najmä k tomu, aby sa spravodlivé a včasné rozhodnutie stalo pre občanov samozrejmosťou. Zároveň podotkol, že všetci sú si vedomí, v akej dobe na súdy prichádzajú a preto verí, že sa nenechajú zviesť krátkodobými lákadlami. Sudcom a sudkyniam zaželal úspešný profesný rast.

Fotografie zo slávnostného vymenovanie nových sudcov prezidentkou republiky môžete nájsť tu:

Skočiť na navigáciu