Skočiť na obsah

Stretnutie Súdneho dvora Európskej únie a Siete predsedov najvyšších súdov Európskej únie

logo NS SR Zobraziť fotogalériu

V dňoch 11.-13. marca 2018 sa v priestoroch Súdneho dvora Európskej únie („“) v Luxemburgu uskutočnilo Spoločné stretnutie Súdneho dvora EÚ a Siete predsedov najvyšších súdov členských štátov EÚ. Stretnutia sa na pozvanie predsedu Súdneho dvora EÚ Koena Lenaertsa a predsedu Siete predsedov najvyšších súdov členských štátov EÚ Pritta Pikamäe zúčastnila aj delegácia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky na čele s jeho predsedníčkou Danielou Švecovou.

Pracovná časť stretnutia prebiehala 12. marca 2018. Predseda Súdneho dvora EÚ Koen Lenaerts po svojom úvodnom príhovore odovzdal slovo Caroline Pellerin zo Súdneho dvora EÚ, ktorá prítomným predstavila prvé výsledky Súdnej siete EÚ. Ide o projekt pod záštitou Súdneho dvora EÚ, ktorý má prispieť k prehlbovaniu spolupráce medzi najvyššími a ústavnými súdmi členských štátov v záujme posilnenia vzájomnej dôvery medzi týmito justičnými orgánmi. Sieť funguje od 1. januára tohto roka a má podobu internetovej stránky, ku ktorej majú prístup členské súdy. Jedinečnosť tohto projektu spočíva najmä v usporiadaní informácií o prejudiciálnych konaniach, vo vytvorení databázy vnútroštátnych rozhodnutí s európskym prvkom (t. j. rozhodnutí, ktoré síce nevyvolali potrebu podať prejudiciálnu otázku, ale majú význam pre rozvoj úniového práva) a v poskytnutí rešerší pripravených Riaditeľstvom pre rešeršnú a analytickú činnosť Súdneho dvora EÚ členským súdom.

Po skončení pracovného zasadnutia týkajúceho sa Súdnej siete EÚ účastníci stretnutia rokovali okolo okrúhleho stola na dve témy: „Charta základných práv Európskej únie“ a „Návrhy na začatie prejudiciálneho konania“. Prvú tému uviedol generálny advokát Súdneho dvora Yves Bot, ktorý sa venoval najmä analýze rozsudku Veľkej komory Súdneho dvora z 5. apríla 2016 v spojených veciach C‑404/15 a C‑659/15 Aranyosi a Căldărarua a stanovisku 2/13 Súdneho dvora EÚ o pristúpení EÚ k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Za Sieť predsedov najvyšších súdov tému uviedol predseda Najvyššieho súdu Írska Frank Clarke. Druhá rokovacia téma týkajúca sa návrhov na začatie prejudiciálneho konania bola za Súdny dvor EÚ uvedená predsedníčkou prvej komory Súdneho dvora Silvou de Lapuerta. Za Sieť predsedov najvyšších súdov EÚ predniesol svoj úvodný príspevok predseda českého Najvyššieho súdu Pavel Šámal. Záverom predseda Súdneho dvora EÚ Koen Lenaerts pozval prítomných na pojednávanie pred Veľkou komorou Súdneho dvora EÚ v spojených veciach C-626/15 Komisia/Rada (AMP Antarctique) a C-659/16 Komisia/Rada.

 

referát komunikácie s verejnosťou

Skočiť na navigáciu